piątek, 28 stycznia 2011

Jak i kiedy czyścić tapicerkę?

Czyszczenie tapicerki jest sprawą dość łatwą i prostą jeśli tylko kierowca wie jak się za nie zabrać, dlatego chcemy Państwu zaprezentować garść bardzo praktycznych porad, które na pewno okażą się wartościowymi informacjami i będą służyć pomocą każdemu laikowi w ogarnięciu swojego pojazdu i przywróceniu mu należytej świeżości. Dlatego też odwiedziliśmy zaprzyjaźnioną firmę czyszczącą z Krakowa, której specjaliści bardzo chętnie podzielili się z nami wiedzą niezbędną w ich zawodzie - z jednym tylko zastrzeżeniem - swoich autorskich sekretów nie zdradzą, aby nie tracić klientów.

Najpierw rozpoznajmy naszą tapicerkę

Wraz z upływem czasu i zmianami w modzie również wnętrza naszych samochodów ulegają drastycznym przemianom, minęły już czasy tanich, niedopasowanych i wiecznie rozciągniętych tapicerek jakie mieliśmy okazję widywać w dobrze nam znanych Polskich Fiatach 126p, lecz właściciele słabiej uposażonych i po prostu starych tanich aut mogą jeszcze mieć z nimi do czynienia jednak w takim wypadku jeśli finanse i czas na to pozwalają sugerowalibyśmy po prostu ich wymianę.

Wyczyszczenie nic nie da, ponieważ są one wykonane ze słabej jakości włókien polimerowych, których łatwość w odkształcaniu się i rozciąganiu we wszystkie strony jest wprost niesłychana.

Aby dowiedzieć się, z czego wykonana jest nasza tapicerka, najłatwiej byłoby odnaleźć metkę na niej naszytą, która informowałaby nas o materiale z jakiego została wykonana, oraz środkach i czynnościach, którym nie powinna być poddana, chociaż podejrzewam że wielu kierowców, którzy dbają o swój samochód, doskonale zdaje sobie sprawę z tego na czym siada każdego dnia.

Wnętrze samochodu

Tapicerka skórzana:


Prawdopodobnie najdroższy rodzaj tapicerki, dlatego też największą stratą było by uszkodzić ją w czasie czyszczenia, na szczęście jest to nie lada wyczynem i naprawdę sztuką jest dokonać tego kierując się prostymi zasadami.

1. Staraj się nie używać mocnych detergentów ani żadnej maści chlorowych wybielaczy, które mogłyby odbarwić naszą skórę

2. Do czyszczenia skórzanej tapicerki wystarczy użyć gąbki (Szczoteczka będzie złym rozwiązaniem, ponieważ może mechacić skórę które powinna być gładka) oraz mydła

3. Pamiętaj aby dokładnie spłukać środki czystości ponieważ jeśli zaschną, a mogą być środkami żrącymi przy każdym kontakcie z wilgocią (na przykład twoim potem) będą się one wżerać w głąb twojego oparcia (Przy okazji mogą wywoływać u Ciebie alergie oraz podrażnienia skóry).

Zaletą skórzanej tapicerki jest wysoka odporność na zabrudzenia oraz łatwość czyszczenia ze względu na gładkość niespotykaną w tapicerkach wykonanych z innych materiałów, najczęściej włókien, jeśli natomiast wykonana jest z zamszu problem może być bardziej skomplikowany, ponieważ zamsz jest powierzchnią chropowatą i dużo trudniej jest go dokładnie wyczyścić nie uszkadzając go (Na przykład nie wypłukując środków impregnujących), dlatego warto wtedy udać się po fachową poradę do specjalisty z tej dziedziny lub, jeśli samy mamy jakieś większe pojęcie i chcemy podjąć się tej czynności, zakupmy specjalne środki w sklepie.

Najlepiej było by się udać do sklepu z dodatkami i częściami samochodowymi, ponieważ sklepy z artykułami gospodarstwa domowego raczej nie będą dysponować tego typu środkami czystości.

Tapicerka polimerowa


Polimery górują nad tkaninami naturalnymi tym, iż dużo trudniej osiada na nich brud, co prawda łatwiej poddają się elektryzacji przyciągając do siebie kurz, lecz nie wnika on głęboko w głąb włókien i jest łatwy do usunięcia choćby za pomocą wody. Jeśli jednak trafimy na cięższą plamę, na przykład z soku porzeczkowego, powinniśmy przed ścieraniem wetrzeć w tapicerkę odpowiedni detergent wytwarzający gęstą pianę. Wbrew pozorom idealnie do tego nadaje się Vanish, który używany jest przez kobiety podczas wykonywania czynności jaką jest czyszczenie wykładzin.

Następnie wytworzoną pianę należ zostawić na czas 3-5 minut aby aktywna piana wywaliła wszelkie brudy na wierzch, co pomogłoby nam w zebraniu ich za pomocą gąbeczki.

Tapicerka bawełniana.

Bawełna jest bardzo ciekawą tkaniną, która moim zdaniem najbardziej nadaje się na obicie fotela kierowcy, jednak jako tkanina naturalna pochodzenia roślinnego jest ona dużo bardziej podatna na zbieranie wszelkiego typu zanieczyszczeń, niż wszystkie inne, które zostały wymienione powyżej. Przede wszystkim pamiętajmy o tym by czyszczenia dokonywać za pomocą wody i temperaturze letniej/pokojowej, w przeciwnym wypadku nasza tapicerka skutecznie się odkształci (to samo tyczy się wszystkich innych włókien naturalnych, również w dywanach i wykładzinach).

Najlepszymi porami roku do dokonywania czyszczeń jest lato (cały okres, mimo iż pada wtedy najczęściej temperatura oraz wilgotność powietrza również są najbardziej optymalne) oraz późna wiosna, kiedy cały śnieg stopnieje, a wilgoć zniknie z otoczenia, powolne schnięcie może wpłynąć negatywnie i na nic może zdać się całe to czyszczenie tapicerki.

Kraków poleca więc w ciężkich sytuacjach korzystanie chociażby z odkurzaczy piorących, które skutecznie zmniejszają ilość wilgoci jaka może wniknąć w nasze oparcie.

!!Uwaga!!

Pamiętajcie, by zagwarantować swoim tapicerką szybkie schnięcie w temperaturze co najmniej 15-stu stopni Celsjusza, w innym razie na tapicerce mogą powstać zacieki wywołane zbyt powolnym schnięciem, warto również poczekać aż nasz fotel wyschnie dogłębnie i dopiero wtedy siadać za kierownicę.

Mamy nadzieję, iż nasi specjaliści z Krakowa pomogli państwu i udzielili przydatnych porad, które przyczynią się do dobrego stanu waszej tapicerki oraz zwiększeniu Państwa komfortu jazdy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz